Také jsem se snažila vyrábět domácí těstoviny ručně a napsala jsem o tom článek (o domácích tagliatelle). Poctivá ruční výroba má sice své kouzlo, ale je to časově náročnější a celkově pracnější vyválet těsto rovnoměrně do požadované tloušťky.
Video recept na domácí ravioli
Pokud se chcete podívat na video recept jak připravit domácí ravioli, tak je můžete shlédnout na mém hostování v pořadu Snídaně s Novou.
Nejoblíbenější druhy čerstvých těstovin
V italské kuchyni jsou velmi oblíbené tagliatelle (správná výslovnost „taljatelle“). Jsou to placaté nudle, široké bývají okolo 6-7 mm. Bývají typické hlavně pro severní a střední Itálii a jejich původ sahá až do 15.století. Název je odvozen od italského slova „tagliare“ neboli krájet. Rozhodně je vyzkoušejte v kombinaci s masovým ragú. Je to originální boloňský recept, který je často zaměňován za boloňské špagety (které ve skutečnosti v Itálii neexistují).
Mezi oblíbené čerstvé těstoviny patří i lasagne. Snad nejznámější zapečené italské těstoviny. Nejznámější kombinaci bývají s ragú, ale skvělé jsou také s bešamelem, salsicciou, bílým lanýžem. Pro vegetariány jsou skvělým receptem zeleninové nebo se špenátem. Lasagne byli oblíbené mimo jiné také již ve starověkém Řecku i Římě.
Doma si snadno připravíme i ravioli. Strojek nám samozřejmě výroby velmi zjednoduší. Stačí nám základní těsto na lasagne a vykrájet jej do potřebných čtverců. Přečtěte si také článek s receptem na domácí ravioli s ricottou a špenátem. Náplň může i s masem.
Další z řady dlouhých těstoviny jsou tagliolini. Jsou tenčí (jejich průměr je okolo 2-3 mm, někdy i 1,2 mm). Některé strojky na mívají nástavce, které práci s těstem velmi usnadní a nemusíte potom každý kousek těsta krájet na tenké proužky. Taglioni můžeme dávat i do polévky.
Fettuccine nám mohou připomínat tagliatelle, jsou trochu drobnější. Jejich šířka se udává okolo 3-5 mm.
Pappardelle jsou širší než tagliatelle. Ideálně větší než 1cm.
Toto byly asi nejznámější druhy těstovin. Příště si představíme další druhy.