Dnes bych vám ráda ukázala, jak připravit domácí těstoviny. Budeme potřebovat asi 1 hodinu času a jen pár základních surovin jako je mouka a vejce. Zhruba 20 minut budeme vypracovávat těsto. To následně necháme asi 30 minut odpočinout. Potom budeme těsto krájet, případně plnit směsí.
Nejprve si připravíme dřevěnou desku. Je doporučována jako ideální materiál, protože dokáže zanechat na těstovinách lepší strukturu, na kterou se následně lépe naváže omáčka. Na desku nasypeme mouku a uprostřed uděláme důlek tzv. „vulcano“. Přidáme dovnitř vejce, vidličkou je rozšleháme a začneme do nich postupně vmíchávat mouku. Někteří Italové přidávají i sůl.
Na každých 100 g mouky se doporučuje přidat 1 středně velké vejce (by vážit cca 60-65g). To by měla mít pokojovou teplotu. Těsto zpracováváme několik minut (cca 15 minut) do hladké koule. Těsto bychom neměli silou mačkat, ale lehce ho natahovat dlaněmi dopředu. Necháme ho 30 minut odpočinout zabalené do potravinářské folie. Dáme ho na místo, kde je chráněno před prouděním vzduchu a změnám teplot (např. vypnutá trouba).
Zpracování těsta na těstoviny
Hotové těsto si rozdělíme do více částí. Rozkrojíme jej nožem a vytvoříme malé bochánky (např. těsto z 200g mouky rozdělíme na dvě poloviny).
Posypeme dřevěnou desku moukou, aby se nám nelepilo. Pokud používáme strojek na těstoviny, je potřeba těsto pravidelně posypávat moukou, aby se nám případně nelepilo. Z těsta nejprve umačkáme placku, kterou následně vložíme do strojku. Začínáme od nejširší velikosti a postupně těsto vkládáme do strojku a ztenčujeme jej dle požadované velikosti. Na každý druh těstovin se hodí jiná tloušťka těsta.
Je důležité, abychom zabránili v průběhu práce s těstem jeho vysušení. Nemělo by se nám nepotrhat, mělo by naopak zůstat krásně elastické. Také samozřejmě záleží na chuti každého, někdo má raději spíše tlustší těsto, někdo naopak tenčí. To samé platí i o samotném vaření těstovin. Někdo preferuje více „al dente“, někdo naopak o něco měkčí. Můžete zkusit těsto připravit i bez vajec. Na místo vajec použijeme jednoduše vodu.
Je potřeba dbát na minimální časy zpracování a odpočinku těsta. Je to kvůli tomu, abychom dosáhli toho nejlepšího možného výsledku domácích těstovin. Při přípravě plněných těstovin platí, že musíme pracovat rychle, aby nám těsto neosychalo. Všechny strany je potřeba slepit co nejlépe a nejrychleji. Jakmile nám okraje oschnou, bývá složitější těsto slepit. Pokud se vám to však stane, můžeme jej lehce navlhčit vodou.
Směs do plněných těstovin připravujeme ideálně den předem. V lednici nám totiž krásně ztuhne a to nám velmi usnadní následující den práci s náplní. Musíme akorát dávat pozor na to, aby se nám nedostala příliš vlhkost do připravené směsi.
Jakou mouku použít na domácí těstoviny
Dnes existuje tolik variant, že není možné říci, která je ta správná. Záleží na chuti a preferencích každého. Také na tradicích v každém italském regionu. Oblíbenými variantami bývají i těstoviny ze špaldové mouky (italsky „farro“), klasické 00, celozrnné, pohankové mouky (italsky „grano saraceno“), ze semoliny. Italové často radí namíchávat klasickou bílou mouku se semolinou, případně přidávat do těsta i žloutky. Můžete zkusit kombinaci 170 g mouky 00, 30 g semoliny, 2 celá vejce a jeden žloutek.
Jak se skladují čerstvé těstoviny
Ideální je samozřejmě konzumovat čerstvé těstoviny okamžitě. Pokud je ale chcete skladovat, můžete je zamrazit. Stačí si je připravit do požadované formy a dát je do mrazáku. Nejlepší bývá zamrazit každý kousek zvlášť - např. smotky tagliatelle a potom vložit do pytlíčku a zamrazit.
Těstoviny můžete dát i do lednice. Tam se doporučuje nechat jej ideálně 2 dny, potom už byste jej ale měli zpracovat.